Havaj sa stal šiestou krajinou na svete, ktorá zakázala testovanie kozmetických produktov na zvieratách

Po tom ako guvernér Davidom Igeom podpísal Zákon o humánnej kozmetike, sa Havaj pripojí k rastúcemu počtu štátov, ktoré chránia zvieratá svojou legislatívou pred pokusmi kvôli kozmetickým výrobkom.

Tento týždeň prešiel Zákon o humánnej kozmetike záverečným hlasovaním v zákonodarnom zbore štátu Havaj. Po podpísaní guvernérom Davidom Igeom sa tak z Havaja stane šiesty štát, ktorý zakáže testovanie kozmetiky na zvieratách. Zákon zakazuje akýkoľvek predaj nových výrobkov testovaných na zvieratách po 1. januári 2022. Prvá podobná legislatíva bola predstavená už v roku 2018 a odvtedy sa táto legislatíva s obmenami schvaľuje každý rok.

“Ľudia žijúci na Havaji a na celom svete sa radi starajú o zvieratá a čoraz viac vyhľadávajú kozmetické výrobky, ktoré im v procese výroby neubližujú,” uviedol Gabbard. „Pri napredovaní s touto legislatívou sa snažíme o správnu vec bez toho, aby sme obetovali zvieratá a zároveň ochránili ľudské zdravie.“

Celoštátny zákaz testovania kozmetických produktov na zvieratách

V roku 2018 bola Kalifornia prvým štátom, ktorý zakázal predaj a výrobu kozmetiky testovanej na zvieratách a zároveň schválil Zákon o humánnej kozmetike – legislatívu podporovanú organizáciou Cruelty Free International (CFI). Organizácia sa usiluje o celosvetové ukončenie chovu zvierat určených na testovanie  kozmetických produktov. Krátko nato prijali podobné zákony aj štáty Nevada a Illinois, Virginia či Maryland. Tieto štáty upravujú svoje vlastné právne predpisy tak, aby zakazovali testovanie kozmetiky na zvieratách.  Všetky prijaté legislatívy budú účinné od 1. januára 2022.  Podobné kroky zvažujú aj štáty New Jersey, Rhode Island, New York a Oregon.

„Testovacie metódy, ktoré nezahŕňajú zvieratá, chránia veľké množstvo zvierat pred bolesťou, strachom a smrťou. A čo je rozhodujúce, metódy testovania bez použitia zvierat majú pre ľudí vyšší význam v porovnaní s testami na zvieratách. V praxi to znamená, že zabezpečujú lepšiu ochranu ľudského zdravia, “uviedla Monica Engebretson, vedúca oddelenia public relations pre Cruelty Free International. „Spoločnosti nielenže majú k dispozícii tieto moderné testy, ale majú aj tisíce existujúcich kozmetických prísad s históriou bezpečného používania a existujúcimi bezpečnostnými údajmi, ktoré je možné využiť bez ďalších pokusov na zvieratách. Stovky úspešných kozmetických spoločností všetkých veľkostí sa teraz spolieha na metódy testovania bez použitia zvierat a podporujú v tejto oblasti globálne konzistentné pravidlá. “

Na federálnej úrovni bol zákon predstavený v roku 2019. Politici vrátane vegánskeho senátora Cory Bookera predložili Zákon o humánnej kozmetike, ktorý zakazuje celoštátne testovanie kozmetických zvierat a tiež zakazuje dovoz kozmetiky testovanej na zvieratách z krajín celého sveta. 

V súčasnosti viac ako 900 spoločností – vrátane 600 členov národného obchodného združenia Personal Care Products Council (PCPC) – oficiálne schvaľuje a riadi sa Zákonom o humánnej kozmetike.

“Náš úspech pri ukončovaní testovania na zvieratách v iných krajinách a štátoch dokazuje, že pozitívna zmena je možná.  Vytvárame zároveň impulz pre prijatie Zákona o humánnej kozmetike na federálnej úrovni,” uviedol Engebretson.

Foto:Unsplash

Zdieľajte tento web

Recommended Posts