Nie je žiadnym tajomstvom, aké populárne je ,,iné“ mlieko ako to, na ktoré sme boli odmalička zvyknutí. Ani teľa nepije kravino mlieko, keď vyrastie. Prečo to robia ľudia? O tom ale inokedy, na túto tému ti prinesieme špeciálny článok Prečo nepiť mlieko.
Sójové, ovsené, mandľové či kokosové? Je si z čoho vyberať! Podľa spoločnosti Nielsen, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, vzrástol dopyt po rastlinnom mlieku v období od augusta 2019 do augusta 2020 až o 47%. Je teda vysoko nad úrovňou globálneho rastu, a rast sa tak podľa záznamov predpokladá až o 10% ročne. Medzi Nemcami sa tento obľúbený nemliečny nápoj zvýšil na úroveň až 115%!
Rastúci trh – Spoločnosť pre spotrebiteľský výskum (GfK) tiež potvrdzuje „mimoriadne dynamický“ rast alternatív mlieka.
Odolné voči krízam – Vedci z Norimbergu tento trh vo svojej správe dokonca popisujú ako „odolné voči krízam“.
Zdraviu prospešné – Túžba zdravšie sa stravovať ako aj obavy o našu planétu sú hlavné dôvody vzniku a záujmu o rastlinné mlieko. ,,Keď ho raz ochutnáte, nebudete chcieť iné!“ hovorí Anna-Lena Klappová, expertka na rastlinnú bázu alternatív mlieka a šéfredaktorka správy medzinárodnej nutričnej organizácie ProVeg.
Šetrné k prírode – Produkcia rastlinného mlieka je až o 95% šetrnejšia ako produkcia kravského mlieka, pokiaľ ide o emisie skleníkových plynov, ako aj o spotrebu pôdy a vody. Ovsené mlieko sa nachádza na špičke rebríčka – zrno sa v našich končinách ľahko pestuje a nevytvára tak zbytočné emisie.
Háklivé na dane – Napriek skvelým výsledkom sú rastlinné mlieka vyššie zdaňované. Zakiaľ kravské mlieko má DHP len 7%, rastlinné až neuveriteľných 19%. Nepriame dotovanie potravín škodlivých pre podnebie a životné prostredie kritizoval vedecký výbor federálneho ministerstva federácie (WBAE). Výbor požaduje nižšie zdanenie ekologických a klimatických podmienok, najmä zeleniny a potravín. Naopak si myslia, že zvieracia produkcia by sa už nemala dotovať, ale zvýšiť daň práve za nešetrnú produkciu a to 19%.
Spotreba kravského mlieka klesá
Hoci sa mliekarenský priemysel musí zmieriť so stále drastickým znižovaním cien mlieka a ďalšia rana prichádza nastúpením, pre prírodu a zdravie, silnejšieho hráča – mlieka rastlinného, ešte stále je poľnohospodársky priemysel dotovaný štátom. Je až neuveriteľné, koľko reklamy a podpory dostáva výroba živočíšnych produktov. ,,Je to v príkrom rozpore s deklarovanými cieľmi Európskej únie v medzinárodnej zelenej dohode a stratégii„ z farmy na vidličku“ hovoríJasmijn de Boo, viceprezidentka spoločnosti ProVeg.
V roku 2020 takisto došlo k výraznému nárastu alternatív mlieka: v prvom marcovom týždni vzrástol predaj ovseného mlieka o 347% v porovnaní s predchádzajúcim rokom na pozadí klesajúceho dopytu po mliečnych výrobkoch. Dean Foods, najväčší producent mlieka v USA, a Borden Dairy Co., jedna z najstarších mliekarenských spoločností v USA, podali návrh na vyhlásenie konkurzu. V máji CNBC uviedla, že mliekarenský priemysel musí každý deň odhadzovať 3,7 milióna galónov živočíšneho mlieka.
Chov hospodárskych zvierat spôsobuje asi 16% všetkých emisií skleníkových plynov generovaných na celom svete. Alternatívy k živočíšnym produktom by preto nemali byť blokované, ale mali by sa podporovať. Vývoj a dopyt je však na dobrej ceste k prírode a zdraviu.
Foto: unsplash