Čile sa tiež vydala k ceste k vegánstvu. A nie je jediná!

Ako vidno, ľuďom prestáva byť ľahostajné, v akom stave  je naša planéta a úbohé zvieratá, ktoré kvôli nadmernému konzumu trpia. Katastrofálne podmienky pri chove dobytka a celkové zaobchádzanie – predtým už nikto nechce zatvárať oči. Okrem iného sa enormným chovom stále viac a viac vytvárajú, pre zem nebezpečné, skleníkové plyny.

Pred dvomi rokmi štúdia v Čile preukázala, že približne 1,5 milióna Čiľanov prestalo jesť živočíšne mäso. Až 75% opýtaných v tom čase uviedlo, že chce v budúcnosti obmedziť príjem mäsa s cieľom znížiť vplyv chovu zvierat na životné prostredie.

Dôvody sú rôzne: u jedných začali konzumom mäsa zdravotné problémy, iní chcú šetriť životné prostredie a ďalší z etických dôvodov ku vzťahu k zvieratám.

Medzi iné krajiny, ktoré po Čile razantne prešli na konzum živočíšneho mäsa, patrí aj Mexiko, ktoré je v Latinskej Amerike na vrchole rebríčka v počte vegetariánov a vegánov. Čile však zaslúžene patrí prvenstvo najrýchlejšieho presunu zo živočíšnych produktov na tie rastlinné.

Inovácie a investície

V Čile dokonca využívajú najlepšie a najmodernejšie technológie. Dve z piatich najlepších vegánskych spoločností v španielsky hovoriacich krajinách sú čilského pôvodu. Spoločnosť „The Live Green Co“ využíva moderné technológie na výrobu autentických rastlinných alternatívnych potravín, a firma „Notco“ je zasa veľký producent alternatív vegánskeho mäsa a mliečnych výrobkov, ktoré nedávno dostali investíciu vo výške neuveriteľných 85 miliónov dolárov na expanziu do celého sveta. Začiatkom tohto roka americký reťazec ,,Pizze Papa John’s“ uviedol na trh svoju novú vegánsku pizzu „The Vegan Royal“.„Svet si čoraz viac uvedomuje, ako potraviny ovplyvňujú zdravie a planétu,“ uviedla Priyanka Srinivas, generálna riaditeľka a zakladateľka spoločnosti The Live Green Co.

Foto: unsplash

Zdieľajte tento web

Recommended Posts