Viete, čo obsahuje vaša kozmetika?

     Pokiaľ ide o jedlo, štítky sa dajú oveľa ľahšie dešifrovať, pretože kupujúcim ponúkajú krátke informácie o tom, čo sa v produkte nachádza. Označenie „vegan“ je slovo, ktoré samozrejme nie je dokonalé a keď sa používa na označovanie výrobkov nemá perfektnú právnu úpravu. Lenže, toto označenie poskytuje oveľa viac bližších informácií k produktom. Spoločnosti sa intenzívnejšie snažia komunikovať, čo sa nachádza v ich produktoch.

Keď ich zaregistrujú pod Vegánsku ochrannú známku spoločnosti Vegan Society, sú kontrolované a spoločnosť zabezpečuje ich vhodnosť pre vegánov. Na obale sú viditeľne rozpísané aj alergény pochádzajúce zo zvierat s prísadami ako vajcia a mliečne výrobky, ktoré sú uvedené zákonom. Ľudia majú veľa skúseností s tým, čo treba hľadať, keď kontrolujú či je potravina alebo nápoj vhodný pre vegánov. Prečo by nemali kontrolovať zloženie aj pri kozmetike? Nedávna štúdia spoločnosti Loreta Flawless Lashes odhalila, že 36% osôb, ktoré nekonzumujú mäso, nevedelo, že make-up môže obsahovať živočíšne vedľajšie produkty.

Flawless Lashes by Loreta požaduje lepšie označovanie v kozmetickom priemysle. Napriek tomu, že všetky zložky musia byť uvedené na obale, zostáva nezverejnené odkiaľ tieto prvky pochádzajú.

Vegánský make-up zaregistrovaný vo Vegánskej spoločnosti môže hrdo zobrazovať túto  ochrannú známku, čím pomáha spotrebiteľom pri ich etických rozhodnutiach. Mnohí spotrebitelia totiž nevedeli, že živočíšne produkty sú používané aj v tomto priemysle. Pokiaľ ide o ich kozmetiku, už nemusia hľadať iné zdroje uistenia.

zdroj: https://unsplash.com/@damaiantika
zdroj: https://unsplash.com/@damaiantika

     Bežné prísady používané v make-upe zahŕňajú:

Keratín Populárna zložka na podporu spevňovania vlasov a nechtov. Tento proteín môže pochádzať z vlasov a rohov rôznych zvierat, najčastejšie z hospodárskych zvierat.
Karmín Je tiež uvedený ako prírodná červená 4, E120 a C.I 75470. Môže sa nachádzať v množstve rúžov, líčidiel, lakov na nechty alebo čokoľvek iného, ​​čo imituje klasickú farbu červenej farby. Získava sa drvením drobného hmyzu nazývaného červec nopálový.
Cera Alba Zvyčajne označovaný ako včelí vosk. Používa sa ako prostriedok na zabránenie oddeľovania tekutín. Používa sa v balzamoch na pery, mydlách a zvlhčovačoch pleti. Pomáha pokožke udržať si vlhkosť.
Šelak Možno ste už počuli o šelaku, ale nemusíte si byť vedomí toho, že šelak sa týka konkrétnej zložky, ktorá sa môže  skrývať vo vašej manikúre. Škrupiny červca lakového sa používajú na vytvorenie tohto odolného a lesklého povrchu.
Loj Túto zložku nájdete v mydlách, make – upe na tvár, lakoch na nechty a očných make-upoch. Tiež známy ako kyselina olejová, oleyl stearát a oleyl oleát, môže byť vyrobený z tuku hospodárskych zvierat.
Skvalén Výťažok zo žraločej pečene. Skvalén má svoju alternatívu v podobe rastlinného výrobku, preto vám odporúčame si zistiť, ktorý z nich používa vaša vybraná značka. Nájdete ju v dezodorantoch, balzamoch na pery a zvlhčovačoch pleti.
Lanolín Používa sa v balzamoch na pery, rúžoch a leskoch. Získava sa z ovčej vlny. K dispozícii je aj alternatíva, ktorá sa získava z rastlín. Rastlinná alternatíva má rovnaké meno, takže si pre istotu preverte, ktorú alternatívu si kupujete.
Guanín Trblietky a iskry sú vo sviatočnej sezóne v plnom prúde. Trblietavé očné tiene a zvýrazňovače sú ideálne pre vianočné večierky. Tento trblietavý efekt sa však získava zoškrabaním a rozdrvením šupín rýb.
Kolagén Je málo pravdepodobné, že ste o tejto zložke ešte nepočuli, ale možno ste nevedeli, že ide o bielkovinu, ktorú je možné získať z kostí, kože, väzov a tkanív kráv. Sójové bielkoviny a mandľový olej pôsobia ako etická alternatíva.
Zvieracie chlpy Bežne sa používa v položkách, ktorých zložky nie je  povinné uvádzať na zozname, najčastejšie ide o štetce na líčenie. Získava sa z rôznych chlpatých zvierat a najčastejšími príkladmi sú zvieratá ako líška, veverička, norok, koza, kôň a soboľ.


     Bez predchádzajúcich znalostí nie je dôvod si myslieť, že by niektorá z týchto zložiek pochádzala zo zvierat. Vedecké názvy a číslovanie môže spotrebiteľov ľahko pomýliť alebo zmiasť, aby si mysleli, že sú vegánske, pretože neboli inak označené. V súčasnosti existuje veľa syntetických alternatív alebo rastlinných alternatív, preto zostáva firmám už len málo výhovoriek, aby nezvolili prechod k týmto variantam. Týmto prechodom by rozšírili možnosti dostupné vegánom.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že 34% osôb, ktoré nekonzumujú mäso, dobrovoľne používalo tieto produkty živočíšneho pôvodu. Dôvodom môže byť nedostatok kvalitných výrobkov na trhu. Ak by bolo viac výrobcov ochotných vykonať túto zmenu, spotrebitelia by sa mohli ľahšie rozhodovať eticky na základe svojej viery, či už ide o lásku k zvieratám, potrebu chrániť životné prostredie alebo oboje!


Zdroje:
www.plantbasednews.org/opinion/14-non-vegan-ingredients-to-look-out-for-in-make-up-and-beauty-products
flawlesslashesbyloreta.com/blogs/news/what-do-the-public-really-know-about-animal-by-products-in-makeup
titulná foto: zdroj: https://unsplash.com/@element5digital

Zdieľajte tento web

Recommended Posts