Veganuary – pojem, ktorý mení ľudí a planétu k lepšiemu

Ak dočítate tento článok do konca, ste na dobrom začiatku zmeniť zem k lepšiemu. Každý, kto sa stretol so slovom Veganuary a prečítal si aspoň zlomok ich životnej tézy, nevedome tak pridal ruku k dielu – v mozgu sa automaticky začína proces uvažovania. Kto to je? Prečo vznikli? Čo je ich cieľom? Všetko sa postupne dozviete nižšie.

Vegan + január = Veganuary

Pochopili ste správne, cieľom tejto skupiny je primäť ľudí k tomu, aby nový rok začali vegánskou stravou. 31 dní bez mäsa, mliečnych výrobkov a vajec je nielen prospešné pre ľudský organizmus, ale i pre našu planétu a zvieratá. Už len jedným mesiacom uhynú pre konzum státisíce úžitkových zvierat.

Vegánsku kampaň organizuje a vedie britská charitatívna organizácia Veganuary, ktorá bola založená v roku 2013. Je to však viac ako len obyčajná kampaň zameraná na životný štýl: Podporuje značky, výrobcov a maloobchodníkov v rozširovaní ich vegánskeho životného štýlu, podporuje vegánov v obhajobe a spolupracuje so zvučnými menami (Joaquin Phoenix, Alicia Silverstone, Paul McCartney, a mnohí ďalší), ktorí majú hlavné slovo v propagácii zdravého životného štýlu.

 

https://unsplash.com/@veganliftz
https://unsplash.com/@veganliftz

Čo sa deje s telom, ak sa na mesiac vylúčime mäso a mliečne výrobky?

 • Vylúčením mäsových výrobkov vyplavíte hromadne z tela obrovské množstvo toxínov
 • Schudnete
 • Odstráni sa nepríjemné nadúvanie
 • Zlepší sa cirkulácia pokožky
 • Nadobudnete stratenú energiu a chuť žiť naplno

Čo sa stane s planétou a zvieratami, ak na jeden mesiac prerušíme konzumáciu mäsových výrobkov?

 • Môže sa ušetriť približne 41200 ton CO2 (oxid uhličitý)- to zodpovedá viac ako 450 000 letov z Berlína do Londýna.
 • Do zeme sa nedostane prostredníctvom vody približne 160 ton PO43-eq (napr. dusíka a fosforu, ktoré má za následok zvýšený rast siníc, rias a vyšších rastlinných foriem, čím môže dôjsť k nežiaducemu zhoršovaniu biologickej rovnováhy a kvality vody a pôdy) – to približne zodpovedá rovnakému efektu ako zabráneniu vyliatia 650 ton splaškových kalov.
 • Môže sa ušetriť asi 2,5 milióna litrov vody – to je dosť vody na naplnenie bazénu olympijskej veľkosti.
 • Podľa analytika vegánskej spoločnosti pre vegánov vo Veľkej Británii je na živočíšnu výrobu potrebných asi 1 milión zvierat, ktoré sa reálne vyhnú istej smrti.

Staňte sa vegánmi na jeden mesiac

Projekt nenabáda odvrátiť sa od všetkých živočíšnych potravín natrvalo. Mali by sme len zredukovať obrovský dopyt po mäse, ktorý zaznamenáva alarmujúce čísla. Už len jediným mesiacom dokážeme obmedziť fatálne následky vyplývajúce na naše životné prostredie. Je až neuveriteľné, koľko zvierat musí uhynúť, aby sa naplnili potreby ľudí.

Pritom stačí tak málo, aby sme obmedzili porážky na bitúnkoch státisícov zvierat po celom svete. Za jeden jediný mesiac prudko klesne dopyt po mäse, za jeden jediný mesiac znateľne ušetríme matku zem, za jeden jediný mesiac prečistíme naše telo a myseľ.

Po tomto jednom mesiaci sami na sebe pozorujete pozitívne zmeny, ktoré vegánstvo prináša. Cieľom organizácie je i zredukovanie konzumu mäsových výrobkov. Už len polovičnou dávkou by sme znížili produkciu momentálneho znečisťovania planéty a stále sa zvyšujúceho rýchleho rozmnožovania a rastu úžitkových zvierat.

„Som vegetariánom viac ako 40 rokov a zostávam ním, pretože som presvedčený, že každé jedlo bez mäsa je prínosom pre zvieratá a planétu. Preto som aj svoje dcéry Máriu a Stellu naučil žiť bez mäsa z toho istého dôvodu. Podporujem aj Veganuary. Všetci sa snažíme o to, aby bol svet o niečo lepší, tak prečo sa neprihlásiť a zistiť, ako sa nám všetkým darí? Mohlo by to byť to najlepšie, čo ste kedy urobili. “

– Paul McCartney
https://unsplash.com/@miikalaaksonen
https://unsplash.com/@miikalaaksonen

Veganuary ako nezisková organizácia

,,V januári 2019 sa na projekte za zdravšiu planétu zúčastnilo viac ako jedna štvrtina milióna ľudí a vyskúšalo s nami vegánsku stravu. Kampaň propagovalo vyše 500 spoločností, reštaurácií a supermarketov a na britskom trhu uviedlo viac ako 200 nových vegánskych výrobkov a ponúk.“

,,Vegánska strava je jedným z najúčinnejších opatrení na ochranu životného prostredia, zabránenie utrpeniu zvierat, zastavenie zmeny klímy a zlepšenie zdravia miliónov ľudí.“

,,Popri našich vlastných kampaniach spolupracujeme s mnohými ďalšími mimovládnymi organizáciami, iniciatívami a neziskovými združeniami v oblasti ochrany zvierat, potravinovej bezpečnosti a ochrany životného prostredia vo viac ako 15 krajinách, aby sme mohli ponúknuť kampaň vegánstva v iných jazykových a kultúrnych kontextoch.“

Pripojiť sa môžete aj vy

Aby sa vaša nová, vzrušujúca cesta poznania stala oficiálnou, môžete sa prihlásiť priamo na ich domovskej stránke. Nielenže tak budete dôslednejší, ale ten pocit, že patríte do ,,ich klubu“ je povznášajúci. Zdravý mesiac detoxikácie si nemusíte stanoviť len v januári. Každá podpora, každá ruka k dielu, v každý deň v roku sa počíta a na jedno nesmiete zabúdať! Nerobíte dobre len svojmu zdraviu, ale šetríte tak našu zem, ktorej sa často nedokážeme dostatočne odvďačiť za jej láskavosť a plody, ktoré per nás vytvorila. Nie je to MUSÍM, je to CHCEM a verte, každý jeden, ktorý sa pripojil, mal povznášajúci pocit, ako kedykoľvek predtým. Nebol nikdy šťastnejší, ako kedykoľvek pretým. A nikdy predtým nebol tak blízko v spojení prírody a zvierat, ako po pozitívnej zmene životného štýlu.

“Klimatická kríza ohrozuje celú našu planétu a potrebujeme globálne opatrenia na boj proti nej. 350 000 ľudí, ktorí sa v januári zúčastňujú bez živočíšnych produktov, sú mimoriadne silní. Všetci dokážeme kolektívne ušetriť desiatky tisíc ton emisií CO2 za mesiac a zachrániť viac ako milión zvierat pred smutným osudom. Môžete sa zaregistrovať zadarmo na Veganuary.de a získať pomoc a tipy na mesiac. Znížiť svoju vlastnú stopu a vyhnúť sa utrpeniu zvierat nebolo nikdy také ľahké, “

– Ria Rehberg, generálna riaditeľka Veganuary.
https://unsplash.com/@jinen
https://unsplash.com/@jinen

Akým doterajším úspechom sa organizácia Veganuary môže pýšiť?

 • Viac ako 500.000 členov od roku 2014
 • Celosvetovo v 178 krajinách sveta
 • 98% ľudí by vegánstvo odporučilo svojim priateľom
 • V roku 2019 sa spoločnosti Veganuary zúčastnilo viac ako 500 spoločností
 • V roku 2019 bolo pre Veganuary predstavených viac ako 200 nových vegánskych výrobkov a ponúk

Zdroj: veganuary.de

Zdieľajte tento web

Recommended Posts