Adidas predstavil prvé tenisky “stan smith sneaker” vyrobené z vegánskej hubovej kože

Značka Adidas, posúva svoje vegánske tenisky Stan Smith o krok ďalej uvedením modelu Mylo Stan Smith na trh – sú  vyrobené z obnoviteľnej hríbovej kože.

VEGÁNSKA KOŽA MYLO

Módna značka Adidas nedávno predstavila Mylo Stan Smith, vegánsku verziu svojich ikonických tenisiek Stan Smith vyrobených z kože na báze húb. 

Koncepčná obuv bola vyrobená v spolupráci so spoločnosťou Bolt Threads, ktorá dodáva Mylo. 

Mylo je vegánska koža vyrobenú z mycélia – rýchlo rastúceho koreňového systému húb. Konvenčná koža /koža na výrobu obuvi a kabeliek/ sa na krave pestuje v priebehu mesiacov a niekedy rokov, mycélium použité v Mylo rastie z hľadiska zdrojov efektívne za menej ako dva týždne. 

Výhody tejto kože:

  • rýchlosť produkcie
  • materiál je obnoviteľný,
  • je  šetrná k životnému prostrediu 
  •  funguje úplne rovnako ako tradičná koža, ale bez týrania zvierat. 

Vonkajší zvršok, perforované pruhy, prekrytie päty a prémiová značka sú vyrobené z materiálu Mylo a medzipodrážka topánky je vyrobená z prírodného kaučuku.

ADIDAS A EKOLOGICKÁ BUDÚCNOSŤ

Adidas veľmi odvážne prezentuje svoj postoj k environmentalistike.

Vo svojich vyhláseniach tvrdia, že sa treba naučiť pracovať s prírodou a nie proti prírode.

„Zavedenie produktu Mylo ako nového materiálu je hlavným krokom vpred v našej odvážnej ambícii pomôcť ukončiť plastový odpad,“ uviedla Amy Jones Vaterlaus, globálna vedúca budúcnosti spoločnosti Adidas. 

Ďalej prezentujú fakt, že sa budú snažiť vynaložiť všetko úsilie na hľadanie inovatívnych riešení, ktoré sa vytvárajú zodpovedne so zdrojmi, ktoré sa obnovujú udržateľným tempom a sú navrhnuté v synergii so zemskými ekosystémami. 

V blízkej dobe sa Adidas bude snažiť vyrobiť aj iné modely vegánskych tenisiek dostupných pre širokú verejnosť.

“OUR ICONS GO VEGAN”

 Mylo Stan Smith nie sú prvé vegánske adidas tenisky. Tento model nasleduje po zahájení iniciatívy Adidas „Our Icons Go Vegan“, v rámci ktorej značka obuvi vytvára vegánske verzie svojich klasických štýlov. 

Táto kolekcia obsahuje modely Samba (80 dolárov) a Continental 80 (80 dolárov), ktoré sú až po lepidlo s logom „Adidas Original Vegan“ a vyrobené z materiálov bez zvierat. 

Okrem vegánskej kože je v druhom prevedení použitá medzipodošva s ekologickou penou na báze rias EVA. 

Spoločnosť Adidas tiež minulý rok uviedla na trh verziu svojich tenisiek Stan Smith, ktorá obsahovala materiál PRIMEGREEN – materiál, ktorý nepoužíva žiadny panenský plast – so zvrškom vyrobeným z 50 percent z recyklovaných materiálov.

Spoločnosť Adidas uviedla v roku 2018 prvé tenisky, ktoré boli vyrobené v spolupráci s ekologicky zameranou návrhárkou Stellou McCartneyovou. Od uvedenia vegánskych tenisiek, ktoré si získali fanúšikov celebrít vrátane Madonny a Meghan Markle, začal McCartney experimentovať aj s Mylom.

ROZVOJ VEGÁNSKYCH ALTERNATÍV PRUDKO RASTIE

Okrem hríbovej kože v súčasnosti čoraz viac značiek používa aj iné alternatívy vegánskej kože šetrnej k životnému prostrediu. 

Ikonické módne značky vrátane Karl Legerfeld, H&M a Fossil nedávno predstavili kolekcie vyrobené pomocou Desserto – kože vyrobenej z listov kaktusu vyvinutej mexickými podnikateľmi Adriánom López Velarde a Marte Cázarez. 

Ďalšia inovácia je na obzore od značiek ako Allbirds, ktoré nedávno investovali 2 milióny dolárov do vytvorenia alternatív k živočíšnej aj syntetickej koži z rastlinného oleja, prírodného kaučuku a iných ekologických materiálov.

Zdieľajte tento web

Recommended Posts