Vegánstvo – definícia a krátka história

Vegánstvo je spôsob života, ktorý sa snaží vylúčiť, pokiaľ je to možné a uskutočniteľné, všetky formy vykorisťovania a týrania zvierat na potravu, odev alebo na akýkoľvek iný účel.

Existuje veľa spôsobov, ktorými je možné pochopiť alebo ako prijať vegánsky životný štýl. Jedinou vecou, ​​ktorú majú všetci vegáni spoločné, je rastlinná strava, pričom sa pri stravovaní vyhýbajú všetkým potravinám zo zvierat, ako je mäso (vrátane rýb, mäkkýšov a hmyzu), mliečne výrobky, vajcia a med. Vegánsky životný štýl je tiež o vyhýbaní sa materiálom živočíšneho pôvodu, výrobkom testovaným na zvieratách a miestam, kde sú využívané zvieratá na zábavu.

zdroj: https://unsplash.com/@robertbye
zdroj: https://unsplash.com/@robertbye

História

Hoci bola vegánska diéta definovaná už v začiatkoch vegánskej spoločnosti v roku 1944, až v roku 1949 Leslie J. Cross zdôraznil, že spoločnosti chýba skutočná definícia vegánstva. Navrhol, že vo vegánstve ide o „princíp oslobodenia zvierat z vykorisťovania človekom“. Neskôr vysvetlil toto tvrdenie: „ide o snahu o ukončenie využívania zvierat človekom ako tovaru, či na potravu alebo na prácu, poľovníctvo, pitvu a na všetky ostatné použitia zahŕňajúce vykorisťovanie života zvierat človekom“.

Spoločnosť bola najskôr zaregistrovaná ako charita v auguste 1964, ale jej aktíva boli neskôr prevedené na novú charitu, keď sa stala spoločnosťou s ručením obmedzeným v decembri 1979. Definícia vegánstva a charitatívne smerovanie spoločnosti boli v priebehu rokov zmenené, doplnené a vylepšené. Do zimy 1988 sa používala nižšie uvedená definícia. Jej formulácia sa v priebehu rokov mierne zmenila, avšak pretrvala dodnes:„Filozofia a spôsob života, ktorý sa snaží vylúčiť, pokiaľ je to možné a uskutočniteľné, všetky formy krutosti a vykorisťovania zvierat na odev, potravu alebo na akýkoľvek iný účel. Následne podporuje vývoj a používanie alternatív, ktoré nevykorisťujú zvieratá a sú v prospech zvierat, ľudí a životného prostredia.“

Z hľadiska stravovania ide o postup dávkovania produktov získaných úplne alebo čiastočne zo zvierat.

Ako sa vegáni stravujú?

Čoskoro objavíte veľa nových a zaujímavých potravín a chutí. Vegánska strava je bohatá a rozmanitá, zahŕňa všetky druhy ovocia, zeleniny, orechov, zŕn, semien, fazule a strukovín. Všetko sa dá pripraviť v nekonečných kombináciách, ktoré zaistia, že sa nikdy nebudete nudiť. Od kari po tortu, od piroh po pizzu, všetky vaše obľúbené jedlá môžu byť prispôsobené pre vegánsku stravu, ak sú vyrobené z rastlinných prísad. Pozrite si naše vegánske recepty, kde nájdete veľa dobrých nápadov.

zdroj: https://unsplash.com/@annapelzer
zdroj: https://unsplash.com/@annapelzer

Nejde iba o stravu

Vegáni sa vyhýbajú zneužívaniu zvierat na akýkoľvek účel, keďže súcit je kľúčovým dôvodom, prečo si mnohí zvolili vegánsky životný štýl. Živočíšne výrobky a výrobky testované na zvieratách sa nachádzajú na viacerých miestach, ako by ste čakali. Od príslušenstva a odevov až po make-up a kúpeľňové výrobky. Našťastie dnes existujú cenovo dostupné alternatívy takmer všetkého. S viac ako 30 000 výrobkami a službami zaregistrovanými pod našou Vegánskou ochrannou známkou nebolo nikdy jednoduchšie žiť vegánsky životný štýl.

Medicína

V súčasnosti sa musí každý liek vo Veľkej Británii testovať na zvieratách skôr, ako sa považuje za bezpečný na použitie u ľudí. Upozorňujeme však, že: Veganská spoločnosť NEODPORÚČA vyhýbať sa liekom, ktoré vám predpísal lekár – mŕtvy vegán nie je pre nikoho dobrý! Čo môžete urobiť, je požiadať svojho lekára alebo lekárnika, aby vám podľa možnosti poskytol lieky, ktoré neobsahujú živočíšne produkty, ako je želatína alebo laktóza.

Lekárske charity

Ak podporujete lekársku charitu, môžete skontrolovať, či vami vybraná charita vykonáva testy na zvieratách. Existuje mnoho charitatívnych organizácií, ktoré v súčasnosti nevykonávajú testy na zvieratách a mnoho vegánov uprednostňuje darovanie dobrovoľných príspevkov charitatívnym organizáciám, ktoré aktívne hľadajú alternatívne metódy testovania.

Zábava

Vegáni sa rozhodli nepodporovať vykorisťovanie zvierat v akejkoľvek podobe, preto sa vyhýbajú návšteve zoologických záhrad a akvárií alebo účasti na dostihoch psov alebo koní. Alternatívou je navštevovanie a podpora zvieracích útočíšť, ktoré poskytujú bezpečné a milujúce domovy pre zachránené zvieratá.

Chcete sa dozvedieť viac o vegánskom životnom štýle? Zaregistrujte sa ešte dnes na bezplatnú stránku Vegan Pledge. Na celom svete sú stovky tisíc vegánov – s vami sme oveľa silnejší.

Titulná foto: https://unsplash.com/@creativegangsters

Zdieľajte tento web

Recommended Posts