Rozdiel medzi vegetariánom a vegánom

Z viac ako sedem miliárd ľudí žijúcich na planéte neje mäso jedna miliarda, to znamená každý siedmy človek. Dôvody sú pre každého odlišné. Niekto mäso odmietol z dôvodu morálky, niekomu to neumožňuje zdravie. Medzi vegetariánmi existuje viacero úrovní. Niektorí sa zameriavajú len na odmietanie mäsa, iní nepijú mlieko, niekto si dokonca zakazuje med. Vegetariánom je každý, kto vylúčil mäso zo svojej stravy. Vegáni sú na druhom konci celého spektra.

ROZDEĽUJE ICH MLIEKO A MED


Pozrime sa, ako sa vegán líši od vegetariána. Čo jedia vegetariáni? Ich jedálniček môže obsahovať vajcia, mliečne výrobky a aj samotné mlieko. Med je povolený. Huby sa konzumujú, pretože ide o rastlinnú potravu. To znamená, že hlavnou zásadou je nejesť mäso a mäsové produkty. To, čo vegána oddeľuje od vegetariána, je nekompromisné odmietanie akýchkoľvek živočíšnych produktov. Povolené sú rastliny a produkty rastlinného pôvodu. Preto si odopierajú potraviny, ktoré si dovolia liberálnejšie zameraní vegetariáni: mliečne výrobky, vajcia a dokonca aj med.
Prísne zásady vegánstva siahajú ďaleko za hranice stravovania. Vegáni nenosia žiadne oblečenie z kožušiny a kože, tabu je aj kozmetiku, ktorá obsahuje živočíšne zložky. To znamená, že bez ohľadu na to, ako veľmi sú si vegáni a vegetariáni ideologicky blízki, ich rozdiel je v miere odmietania živočíšnych produktov.

VEGETARIÁN ZACHRÁNI STOVKY ZVIERAT


Najďalej sú v tomto zmysle raw vegáni. Samotný názov všetko vysvetľuje. Raw vegán je niekto, kto konzumuje jedlá, ktoré nie sú tepelne spracované. V ich jedálničku je zelenina, ovocie, korene, obilniny, semená či sušené ovocie. Žiadna kaša, žiadne polievky. Mnoho raw vegánov si zakazuje soľ a všetky druhy korenia aby malo jedlo svoju prirodzenú chuť.
Odhaduje sa, že vegetarián svojim stravovaním zachráni 760 kurčiat, 5 kráv, 20 ošípaných, 29 oviec. Pokiaľ ide o ryby, zásluhy sú takmer nezmerateľné.

POČÚVAJ SÁM SEBA


Nemá zmysel diskutovať o výhodách a nevýhodách jedenia mäsa a vegetariánstve. Rovnako ako o tom, kto je ľudskejší, vegetarián alebo vegán. Jedna vec je istá, odmietanie mäsa je stálym trendom, ktorý však zažíva vzostupy aj pády. Psychológovia a odborníci na výživu vysvetľujú prechod na vegetariánstvo večnou túžbou človeka zlepšiť kvalitu svojho života.
Rovnako ako každý trend, aj vegetariánstvo môže byť pre niektorých ľudí frustrujúce alebo jednoducho nevhodné. Tí, ktorí prestanú jesť mäso, sa niekedy vrátia k svojim starým zvykom. Naopak iní ľudia vďaka zmene stravovania na vegetariánske alebo vegánske zlepšili kvalitu svojho života a nemienia sa vrátiť k starým stravovacím zvykom. Hlavné je vedieť počúvať samého seba a zvoliť si podľa toho, čo je pre každého z nás najlepšie a najzdravšie.

zdroj titulnej foto: source:https://unsplash.com/@nate_dumlao

Zdieľajte tento web

Recommended Posts