Rastlinné mlieka sa tlačia do popredia: Trh rýchlo rastie!

Nie je žiadnym tajomstvom, aké populárne je ,,iné“ mlieko ako to, na ktoré sme boli odmalička zvyknutí. Ani teľa nepije kravino mlieko, keď vyrastie. Prečo to robia ľudia? O tom ale inokedy, na túto tému ti prinesieme špeciálny článok Prečo nepiť mlieko.

Sójové, ovsené, mandľové či kokosové? Je si z čoho vyberať! Podľa spoločnosti Nielsen, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, vzrástol dopyt po rastlinnom mlieku v období od augusta 2019 do augusta 2020 až o 47%. Je teda vysoko nad úrovňou globálneho rastu, a rast sa tak podľa záznamov predpokladá až o 10% ročne. Medzi Nemcami sa tento obľúbený nemliečny nápoj zvýšil na úroveň až 115%!

Rastúci trh – Spoločnosť pre spotrebiteľský výskum (GfK) tiež potvrdzuje „mimoriadne dynamický“ rast alternatív mlieka.

Odolné voči krízam – Vedci z Norimbergu tento trh vo svojej správe dokonca popisujú ako „odolné voči krízam“.

Zdraviu prospešné – Túžba zdravšie sa stravovať ako aj obavy o našu planétu sú hlavné dôvody vzniku a záujmu o rastlinné mlieko. ,,Keď ho raz ochutnáte, nebudete chcieť iné!“ hovorí Anna-Lena Klappová, expertka na rastlinnú bázu alternatív mlieka a šéfredaktorka správy medzinárodnej nutričnej organizácie ProVeg.

Šetrné k prírode – Produkcia rastlinného mlieka je až o 95% šetrnejšia ako produkcia kravského mlieka, pokiaľ ide o emisie skleníkových plynov, ako aj o spotrebu pôdy a vody. Ovsené mlieko sa nachádza na špičke rebríčka – zrno sa v našich končinách ľahko pestuje a nevytvára tak zbytočné emisie.

Háklivé na dane – Napriek skvelým výsledkom sú rastlinné mlieka vyššie zdaňované. Zakiaľ kravské mlieko má DHP len 7%, rastlinné až neuveriteľných 19%. Nepriame dotovanie potravín škodlivých pre podnebie a životné prostredie kritizoval vedecký výbor federálneho ministerstva federácie (WBAE). Výbor požaduje nižšie zdanenie ekologických a klimatických podmienok, najmä zeleniny a potravín. Naopak si myslia, že zvieracia produkcia by sa už nemala dotovať, ale zvýšiť daň práve za nešetrnú produkciu a to 19%.

Spotreba kravského mlieka klesá

Hoci sa mliekarenský priemysel musí zmieriť so stále drastickým znižovaním cien mlieka a ďalšia rana prichádza nastúpením, pre prírodu a zdravie, silnejšieho hráča – mlieka rastlinného, ešte stále je poľnohospodársky priemysel dotovaný štátom. Je až neuveriteľné, koľko reklamy a podpory dostáva výroba živočíšnych produktov. ,,Je to v príkrom rozpore s deklarovanými cieľmi Európskej únie v medzinárodnej zelenej dohode a stratégii„ z farmy na vidličku“ hovoríJasmijn de Boo, viceprezidentka spoločnosti ProVeg.

V roku 2020 takisto došlo k výraznému nárastu alternatív mlieka: v prvom marcovom týždni vzrástol predaj ovseného mlieka o 347% v porovnaní s predchádzajúcim rokom na pozadí klesajúceho dopytu po mliečnych výrobkoch. Dean Foods, najväčší producent mlieka v USA, a Borden Dairy Co., jedna z najstarších mliekarenských spoločností v USA, podali návrh na vyhlásenie konkurzu. V máji CNBC uviedla, že mliekarenský priemysel musí každý deň odhadzovať 3,7 milióna galónov živočíšneho mlieka.

Chov hospodárskych zvierat spôsobuje asi 16% všetkých emisií skleníkových plynov generovaných na celom svete. Alternatívy k živočíšnym produktom by preto nemali byť blokované, ale mali by sa podporovať. Vývoj a dopyt je však na dobrej ceste k prírode a zdraviu.

Foto: unsplash

Zdieľajte tento web

Recommended Posts