Príbeh Beyond Burger s mäsom, bez mäsa, alebo: Ak sa neviete vzdať mäsových pochúťok

Výrobcovia vegánskej stravy nám stále ponúkajú alternatívy pri prechode na rastlinné výrobky. Nie každý sa dokáže vzdať chuti šťavnatého steaku či lahodných hamburgerov. Ak ste už niekedy počuli o značke Beyond Meat, ktorá ponúka rastlinné mäso v podobe hamburgerových kúskov Beyond Burger, viete presne, ako chutí vegánska kotleta. Pre tých, ktorí sú zvedaví, máme pre vás perfektnú náhradu za mäso.

Kto alebo čo je Beyond Meat

Spoločnosť založil v roku 2009 zakladateľ Ethan Brown. Firma získala mnoho finančných injekcií od rôznych spoločností, medzi ktorými môžeme spomenúť hlavne tie humanitárne a peknú čiastku dostala aj od Cascade Investment založená Billom Gatesom. V apríli roku 2013 začala spoločnosť pod názvom Chicken Beyond predaj kuracích substitučných produktov v reťazci supermarketov Whole Foods Market (najväčší ekologický supermarket americkej dcérskej spoločnosti Amazon.com).

Najznámejšia organizácia pre ochranu zvierat PETA pomenovala spoločnosť Beyond Meat spoločnosťou roka 2013. V tom istom roku sa na trh dostal výrobok Beyond Beef . Beast Burger je k dispozícii od februára 2015 a Beyond Sausage (vegánska klobása) od januára 2018 v spojených štátoch amerických.

Tyson Foods, najväčšia spoločnosť pre chov zvierat a spracovanie mäsa v USA, kúpila v októbri 2016 päť percent akcií Beyond Meat. Od júna 2018 spoločnosť Beyond Meat otvorila druhé výrobné miesto so spustením závodu v Columbii. Odvtedy sa firme začalo viac ako dobre dariť a výsledky môžete vidieť sami – v rovnakom mesiaci a roku sa ich výrobky predávali v neuveriteľných 27.000 predaných miest. V júli 2018 bola zavedená distribúcia v 50 krajinách sveta, medzi ktorými môžeme spomenúť Tesco (nielen) vo Veľkej Británii, obchodný reťazec A&W v Kanade či PHW (spoločnosť zaoberajúca sa najväčším chovom a spracovaním hydiny v Nemecku).

V roku 2018 Beyond Meat požiadala akciovú spoločnosť IPO, aby vytýčila hodnotu firmy. V máji roku 2019 a hneď v prvý deň obchodovania, vzrástli akcie o viac ako 150 percent. Krátko predtým ale zakladateľ Tyson Foods predal svoj podiel.

V auguste 2019 otestovala známa spološnosť Kentucky Fried Chicken vegánske kuracie nugety od Beyond Meat na jednej z pobočiek v Atlante . Spolupracovať na produkte zvanom Patty mal septembri 2019 i samotný McDonald v 28 reštauráciách v Kanade.

Beyond Meat v Európe

V Nemecku a Rakúsku bol po tomto výrobku masový výpredaj a všade tieto dva šťavnaté kúsky uvádzali ako ,,VYPREDANÉ“. V týchto krajinách sú momentálne dostupné na internete, kde si ich v Rakúsku môžete objednať na stránke billa.at za 5,99.

K nám prišiel tento chutný a šťavnatý výrobok po veľkom dopyte v júly minulého roku 2019. Nájdete ho v obchodných reťazcoch ako Yeme, Metro či Kaufland. Práve posledný menovaný predáva výrobok dvoch kusov cca za 8,99 Eur, zatiaľ čo v metre dostanete jeden kúsok za 2,39Eur. Reťazce nemusia na výrobok ľudí príliš lákať, pretože tento produkt sa predáva ako ,,teplé rožky“, pokiaľ ste už o ňom minimálne počuli, nieto ešte ochutnali. Článok o dostupnosti tohoto produktu už priniesol aj startitup.

Slovenský distribútor: ak máte záujem o mäsko aj vo Vašej prevádzke, Spoločnosť Food Vegan, distribujeme výrobky Beyond Meat na Slovensku. Zameriavajú sa na segment HoReCa a maloobchod.Výrobky Beyond Meat im dodáva priamo európsky výrobca takže cenovo môžu konkurovať aj veľkým spoločnostiam. Keďže slovenské ceny tohoto produktu sa im zdali privysoké, išli svojou cestou a ponúkajú cenu za balenie Beyond burgerov je 5,99€ s DPH pre spotrebitela, pre segment HoReCa a maloobchod sú ceny nižšie ako ponúka Metro. Momentálne hľadajú vhodné priestory na otvorenie vlastných potravín s výrobkami Beyond Meat. Web: www.foodvegan.sk

Chutí ako mäso, no nie je to mäso. Čo je to?

Beyond Burger je vyrobený prevažne z vody a hrachového proteínu, ktorý sa počas výroby zohrieva, ochladzuje a natlakuje. Práve týmto spôsobom spracovania má výsledný hamburger konzistenciu podobnú mäsu. Je to produkt vyrábaný na čisto rastlinnej báze. Bez sóje, gluténu a GMO. Ďalej v ňom nájdete kokosový a repkový olej, kyselinu octovú a askorbovú, jablčný extrakt, soľ, arómy, zemiakový škrob a červenú repu pre získanie farby typickej mäsu. Pre jedinečnú chuť mäsa má vo vegánskom výrobku nahradiť práve vhodne zvolené korenie.

Recenzie konzumentov

,,Konzistenciou je výrobok podobný mäsovej placke. Jednoznačne je toto vegánke mäso chrumkavé a má lahodnú chuť. Mohlo by to však byť aj preto, že sme veľa ho príliš nezasolili, pretože sme si neboli istí, koľko už v ňom bolo korenia.“

Lena z nemeckého portálu handelsblatt

,,Chutí dobre. A ak to porovnám s bezmäsitými náhradnými hamburgermi, je Beyond Burger najbližšie k originálu. Ale neviem, či by som si to vlastne pomýlil s mäsom. Určite však k pravému mäsu nemá ďaleko, konzistencia je tiež dobrá. Celkovo veľmi chutné.

Autor článku z nemeckého portálu Julian

Tepelne nespracované kúsky vyzerajú prekvapivo ako mäso: ružové a dosť pevné. Vôňa pripomína „normálne“ hamburgery. Po vyprážaní sme vložili dve kotlety medzi žemľu ciabatta, pridali paradajky, uhorku a šalát. Rozdiel medzi skutočným a vegánskym mäsom je pri tomto výrobku na nepoznanie.“

Zdroj: Wikipédia, orange.handelsblatt.com, beyondmeat.com

Zdieľajte tento web

Recommended Posts