Bill Gates: Zdravé národy musia obetovať hovädzie mäso pre záchranu planéty

Miliardár a filantrop Bill Gates presadzuje prechod na rastlinné a laboratórne pestované hovädzie mäso. Podľa jeho názoru je to jeden z  prostriedkov v boji proti klimatickým zmenám Zeme.

Miliardár a filantrop Bill Gates vyzýva všetky bohaté národy, aby prešli od ekologicky ničivého živočíšneho poľnohospodárstva k rastlinným a laboratórnym alternatívam mäsa. Tento týždeň vydal Gates svoju novú knihu Ako sa vyhnúť klimatickým katastrofám, v ktorej podrobne popisuje komplexné riešenia klimatickej krízy. Pred vydaním knihy Gates hovoril s MIT Technology Review o inováciách a krokoch potrebných na záchranu planéty vrátane prehodnotenia globálnych potravinových systémov. Na otázku, či všetky národy sveta môžu a mali by prejsť na alternatívy tradične chovaného hovädzieho mäsa, Gates odpovedal:

„Nemyslím si, že 80 najchudobnejších krajín bude konzumovať syntetické (rastlinné alebo laboratórne) mäso. Myslím si však, že všetky bohaté krajiny by mali prejsť na stopercentné syntetické hovädzie mäso. Na chuťový rozdiel si časom môžete zvyknúť a pravdou je, že s novými metódami a technológiami sa bude zlepšovať aj chuť ako taká. “

https://unsplash.com/photos/UdhpcfImQ9Y

Zatiaľ čo Gates je skeptický v súvislosti s komerčným uplatnením laboratórne vypestovaného mäsa, tvrdí, že rastlinné spoločnosti ako Beyond Meat a Impossible Foods majú dobre vypracované demografické, kvalitatívne štatistiky ako aj štatistiky nákladov, vďaka čomu sú úplne konkurencieschopní (s produkciou živočíšneho pôvodu). Pokiaľ ide o mierku súčasnosti, nepredstavujú ani jedno percento z celosvetovej produkcie mäsa, ale sú na dobrej ceste.

Gates o živočíšnom poľnohospodárstve

Gates už nejaký čas poukazuje na  škodlivé účinky živočíšneho poľnohospodárstva, a to aj vo svojom dlhodobom blogu „Gates Notes“. V rámci svojho úsilia v boji proti klimatickým zmenám investoval do niekoľkých spoločností, ktoré sa snažia vytlačiť živočíšne poľnohospodárstvo, vrátane vegánskej značky Beyond Meat, technologického startupu Nature’s Fynd založeného na hubách a spoločnosti Memphis Meats, ktorá pôsobí v oblasti kultivácie mäsa.

Prostredníctvom  Breakthrough Energy Ventures (fondu, ktorý okrem Billa Gates zahŕňa aj ďalších miliardárov, ako je zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Virgin Richard Branson) zakladateľ spoločnosti Microsoft investoval napríklad aj do spoločnosti Motif zameranej na potravinárske technológie, ktorej cieľom je pomôcť výrobcom rastlinných potravín osloviť väčšiu demografickú vzorku spoločnosti prostredníctvom svojej biotechnologickej platformy.

: https://unsplash.com/photos/jFEH9GjZpZ4

zdroj titulnej foto: https://wikipedia.com

Zdieľajte tento web

Recommended Posts